Z jakich materiałów można wykonywać zamki ortodontyczne?
Dzięki noszeniu aparatu ortodontycznego możliwa jest korekcja wady zgryzu, a co za tym idzie – uzyskanie pięknego uśmiechu. Jednym z najważniejszych elementów aparatu są zamki ortodontyczne, które nakleja się na zęby. Różnią się one od siebie nie tylko rozmiarami i kształtami, ale przede wszystkim materiałami, z których są wykonane.
Jaką rolę pełnią zamki ortodontyczne?
Zamki ortodontyczne to elementy aparatu, które przykleja się do powierzchni zębów. Ich zadaniem jest utrzymywanie łuku aparatu (części wywierającej odpowiednią siłę potrzebną do przesuwania zębów). Zamki można dzielić ze względu na ich wielkość czy strukturę powierzchni. Jednak, z punktu widzenia pacjentów gabinetu stomatologicznego, bardziej istotny wydaje się podział uwzględniający typ materiału, z którego są wykonane. Jest to bowiem czynnik, który znacząco wpływa na widoczność zamków na zębach.
Rodzaje zamków ortodontycznych
Najczęściej stosowanymi w aparatach zamkami są zamki metalowe. Ich wybór spowodowany jest w dużej mierze ceną – są one bowiem najtańsze na rynku. Struktury zamków metalowych wykonane są ze stali nierdzewnej, jeśli jednak pacjent ma uczulenie na nikiel, może poprosić ortodontę o użycie zamków antyalergicznych tytanowych. Główną wadą zamków metalowych jest ich duża widoczność.
Pacjenci mają do wyboru również zamki ceramiczne – są one droższe, ale mniej widoczne, ponieważ ich barwę dobiera się do koloru zębów. Główną wadą zamków ceramicznych jest to, że przy nieodpowiedniej higienie jamy ustnej mogą się zrobić na nich przebarwienia. Ponadto są one bardziej podatne na pęknięcia niż zamki metalowe.
Oprócz zamków metalowych i ceramicznych na rynku dostępne są także zamki szafirowe (kryształowe). Wykonane są z bezbarwnego kryształu górskiego (monokryształów szafiru), dzięki czemu dopasowują się do koloru zęba pacjenta, harmonizując z każdym odcieniem szkliwa. Polecane są szczególnie pacjentom, którzy mają bardzo jasne zęby. Zamki kryształowe są bardzo wytrzymałe, jednak podobnie jak zamki ceramiczne mogą ulegać przebarwieniom.