Dlaczego uzupełnianie braków w uzębieniu jest tak ważne?
Podeszły wiek, urazy mechaniczne, a może ekstrakcja będąca wynikiem zaawansowanej próchnicy? Przyczyn braków zębowych może być wiele. Jedno jest jednak pewne, luki w uzębieniu nie są wyłącznie problemem natury estetycznej, choć to głównie ten czynnik motywuje Pacjentów do ich uzupełniania. Warto pamiętać, że nawet jeden brakujący ząb może stanowić problem dla zdrowia całej jamy ustnej. Jeszcze więcej kłopotów z kolei oznacza częściowe lub całkowite bezzębie. Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia braków w uzębieniu?
Z jakich powodów należy uzupełniać braki zębowe?
Luki w zębach obniżają samoocenę oraz niekorzystnie wpływają na wizerunek. Wiele osób odczuwa z tego powodu skrępowanie, przez co rzadziej się uśmiecha, a podczas mówienia stara się maskować ubytki. To z kolei nierzadko prowadzi do nienaturalnej mimiki lub problemów z artykulacją. Poza tym braki zębowe utrudniają gryzienie i rozdrabnianie pokarmów. W efekcie odbierają przyjemność z jedzenia oraz powodują dyskomfort w trakcie posiłków. Luki w zębach nierzadko prowadzą też do zaburzeń pracy stawu skroniowo-żuchwowego, które wynikają np. z przeciążeń jednej ze stron łuku zębowego.
O wiele bardziej brzemienne w skutkach mogą być jednak wynikające z braków w uzębieniu problemy zdrowotne. Braki zębów mogą prowadzić do deformacji w obrębie łuku zębowego, a nawet zmian w mimice twarzy. W rezultacie nierzadko dochodzi do destabilizacji i przesuwania zdrowych zębów. Co więcej, bagatelizowanie ubytków prowadzi do zaniku kości wyrostka zębodołowego. To zwykle przekłada się na trudności w rekonstrukcji utraconego zęba w ramach zabiegów z zakresu protetyki. Do innych konsekwencji braków zębowych zalicza się też dolegliwości bólowe. Mało kto wie, że luki w zębach mogą stać się przyczyną np. bólów głowy.