Dentofobia – jak pokonać lęk przed stomatologiem?
Regularne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają na wyleczenie drobnych ubytków, zanim próchnica całkiem zniszczy ząb czy na wczesną interwencję w przypadku innych chorób jamy ustnej. Wiele osób z pokolenia 30- i 40-latków ma często złe wspomnienia z wizyt w gabinecie stomatologicznym i niekiedy przenoszą swój strach na dzieci. Tymczasem, przez te lata i dekady wiele się zmieniło w zakresie technik leczenia zębów i niwelowania bólu, dlatego warto zapoznać się ze sposobami radzenia sobie z panicznym lękiem przed dentystą. U większości osób strach mija już na początku wizyty.
Poznaj dobrze swojego dentystę
Często do stomatologa udajemy się z konieczności, kiedy ból jest już nieznośny, dlatego bywa już za późno na standardowe leczenie uzębienia i konieczne są bardziej skomplikowane i zarazem kosztowne zabiegi. Aby skutecznie radzić sobie z dentofobią, warto umówić wizytę u miłego i doświadczonego dentysty, którego poleci nam zaufany przyjaciel lub ktoś z rodziny. Dbając o trwałe relacje z lekarzem stomatologiem, przy kolejnych regularnych spotkaniach będziemy wiedzieć, czego możemy się spodziewać i wyrobimy sobie dobre nawyki. Należy poinformować przed wizytą dentystę o swoim lęku, będzie starał się bardziej zadbać o nasz komfort i jeszcze dokładniej wszystko tłumaczyć, jeśli chodzi o planowane leczenie. Nie zaszkodzi też dowiedzieć się więcej o nowoczesnych metodach znieczulenia, dzięki ich zastosowaniu ból jest zupełnie nieodczuwalny. Przykładem takiej techniki jest sedacja wziewna, czyli podanie pacjentowi mieszanki gazów medycznych, które uspokajają przy jednoczesnym zachowaniu świadomości.
Udając się do gabinetu dentystycznego, możemy przygotować ulubioną muzykę, która pozwoli się zrelaksować podczas zabiegu, zabierzmy zabawki antystresowe czy ustalmy ze stomatologiem gest sygnalizujący zbyt silny ból. Jeśli żadne metody nie pozwalają pokonać lęku, warto rozważyć konsultację z psychologiem.
Nie pozwól, by lęk doprowadził do utraty uzębienia
Unikanie wizyt u stomatologa i leczenia prowadzić może do rozwoju próchnicy, stanów zapalnych i chorób dziąseł, a w konsekwencji do utraty uzębienia, problemów z sercem, nerkami, migren i chorób zatok, a nawet cukrzycy. Efektem braków w uzębieniu mogą być kompleksy związane z wyglądem i gorsza samoocena, co z kolei będzie rzutować negatywnie na inne aspekty życia takie, jak praca czy związki.