Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Aby zęby były zdrowe, naszym obowiązkiem jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne zgłaszanie się do gabinetu stomatologicznego na wizyty kontrolne, które powinny odbywać się raz na pół roku. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wykrycia każdego ubytku oraz kosztownego leczenia. Tym właśnie jest stomatologia zachowawcza, czyli dział wiedzy medycznej, który poświęcony jest profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu powstałych już ubytków próchniczych. Stomatologię zachowawczą nazywa się inaczej stomatologią ogólną. Jest ona jedną z podstawowych usług świadczonych w gabinetach dentystycznych.
Leczenie próchnicy zębów
Najczęstsza choroba zębów to próchnica. Rozwój próchnicy spowodowany jest niewłaściwą higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości słodyczy oraz nieprawidłową budową zęba. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia zęba, złamania części lub całości korony. Wszystko to powoduje nieestetyczny wygląd uzębienia. Leczenie próchnicy może przebiegać na wiele sposobów. Kluczowe znaczenie ma stopień zaawansowania choroby. W pierwszym stadium najlepiej sprawdza się reminalizacja. Innym sposobem jest opracowanie, a następnie wypełnienie ubytku próchnicowego. W przypadkach bardziej złożonych, które związane są z powikłaniami próchnicy, np. martwicą czy zapaleniem, stosuje się leczenie endodontyczne.
Zabiegi profilaktyczne wykonywane w stomatologii zachowawczej
Zdecydowanie przyjemniejsze są zabiegi o charakterze profilaktycznym. Wśród nich znajdziemy np. czyszczenie zębów z pojawiającego się na ich powierzchni kamienia nazębnego. Celem takich zabiegów jest przede wszystkim wzmocnienie struktury zębów, a także sprawienie, że są o wiele bardziej odporne na działanie bakterii. Do takich zabiegów oprócz skalingu zalicza się również piaskowanie, lakierowanie i polerowanie. Są to zabiegi bezbolesne, zapewniające bardzo dobre efekty, którym powinien poddawać się każdy z nas.