Czym jest endodoncja i kiedy się ją stosuje
Leczenie endodontyczne to inaczej powszechnie znane leczenie kanałowe, które polega na usunięciu miazgi, która ulega nieodwracalnemu zapaleniu, martwicy lub zgorzeli. Do takiego stanu dochodzi najczęściej w wyniku dotarcia bakterii do miazgi z ubytku próchnicowego, przez nieszczelnie wypełnienie, kieszonkę patologiczną w wyniku chorób przyzębia, czy też na skutek urazu zęba, np. odłamaniu się kawałka korony. Zaatakowana przez bakterie miazga obumiera, a stan zapalny poprzez wierzchołek korzenia rozprzestrzenia się do tkanek około powierzchniowych, czyli do kości. Leczenie kanałowe przeprowadza się za pomocą bardzo cienkich narzędzi piłujących oraz penetrujących, a także przy użyciu mikroskopów oraz endometrów. Pierwsze umożliwiają stomatologowi dokładną obserwację wnętrza komory zęba oraz kanałów. Drugie zaś pomiar ich głębokości. Bardzo ważnym elementem leczenia kanałowego jest również diagnostyka rentgenowska.
Jak przebiega leczenie kanałowe
Leczenie endodontyczne jeszcze do niedawna wiązało się z konieczności kilku wizyty u dentysty. Podczas nich stomatolog, potocznie mówiąc, zatruwał miazgę zębową, aby w konsekwencji ją usunąć. Obecnie dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym, istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegów z zakresu endodoncji podczas jednej wizyty. Po podaniu znieczulenia stomatolog otwiera komorę zęba, za pomocą miniaturowych pilników usuwa miazgę z kanałów korzeniowych. W kolejnym kroku odkażone i poszerzone kanały zostają wypełnione specjalną substancją, która z biegiem czasu ulega stwardnieniu.
Przeciwwskazania do leczenia kanałowego
Jak każda ingerencja w ciało, tak i leczenie kanałowe nie jest wskazane dla wszystkich. Nie wykonuje się go zazwyczaj u osób, które należą do grupy ryzyka chorób naczyń, serca, nerek, stawów i zaburzeń endokrynologicznych. Istnieją również pozazdrowotne przyczyny odmówienia leczenia kanałowego. W wielu przypadkach wykluczone są także osoby o złej higienie jamy ustnej, jak również ci u których brak motywacji do poprawy higieny jamy ustnej.