Co wpływa na szybkość odkładania się kamienia nazębnego?
Lśniące i białe zęby są oznaką zdrowia oraz pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli jednak nasze zęby nie są gładkie, mimo że regularnie je szczotkujemy, przyczyną może być kamień nazębny. Jak powstaje kamień nazębny? Jakie skutecznie pozbyć się tego problemu?
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która pojawia się kilka godzin po umyciu zębów w postaci osadu. Początkowo osad jest miękki i możemy go łatwo usunąć poprzez szczotkowanie zębów. Po około 2-3 dniach osad zaczyna twardnieć i przekształcać się w kamień nazębny. Dzieje się tak dlatego, że ślina i zawarte w niej sole mineralne wchodzą w reakcję z płytką nazębną.
Na szybkość odkładania się kamienia nazębnego ma wpływ kilka czynników:
- higiena jamy ustnej;
- dieta (spożywanie dużej ilości węglowodanów zagęszcza ślinę);
- uwarunkowania genetyczne;
- wiek (z wiekiem wzrasta podatność na odkładanie się kamienia);
- noszenie aparatu ortodontycznego;
- picie herbaty i kawy;
- palenie papierosów.
Jak skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego?
Usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia zębów. Poza nieestetycznym wyglądem i nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej kamień może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak zapalenie dziąseł i przyzębia czy parodontoza.
Kamienia najskuteczniej pozbędziemy się podczas wizyty u stomatologa. Warto wykonywać zabieg usuwania kamienia nazębnego co pół roku, a jeśli pijemy kawę i palimy papierosy lub nosimy aparat na zęby – nawet co kwartał.
Z kolei na co dzień możemy nieco spowolnić proces odkładania się kamienia poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej. Podstawą jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Jeśli mamy skłonność do szybkiego odkładania się kamienia, wybierajmy pasty do zębów, które mają w składzie chlorheksadynę (związek niszczący strukturę kamienia). Dobrą inwestycją jest także szczoteczka soniczna, która czyści zęby dokładniej niż zwykła szczoteczka do zębów.