Blog

aparat ortodontyczny zakładany kobiecie

Wszystko, co należy zrobić przed założeniem aparatu ortodontycznego

Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy podjąć kilka kroków w celu przygotowania jamy ustnej i zapewnienia najlepszego wyniku leczenia. Wskazówki na ten temat powinien udzielić lekarz ortodonta. Jeśli tak się nie stało, poniżej przeczytasz kilka zaleceń, jakie czynności powinno się wykonać przed założeniem aparatu ortodontycznego.

palce trzymające wyrwany ząb mądrości

Kiedy wyrywanie ósemek jest konieczne i jak się do tego przygotować?

Ósemki to zęby trzonowe, które znajdują się na końcu łuków zębowych, dlatego wyrzynają się jako ostatnie. Problem w tym, że często nie są nam szczególnie potrzebne do życia, za to mają tendencję do sprawiania wielu bolesnych kłopotów. Z tego powodu zęby te często są pierwsze w kolejce do usunięcia. Kiedy jednak należy się zdecydować na taki krok?

kobieta w trakcie zabiegu wybielania zębów

Która metoda wybielania zębów jest najlepsza?

Wiele osób zmaga się z problemem przebarwionych zębów. Najczęściej dochodzi do tego na skutek starzenia się szkliwa, palenia papierosów bądź kontaktu z takimi produktami spożywczymi jak kawa, herbata, czerwone wino, kolorowe napoje czy niektóre owoce i warzywa. Na szczęście wybielanie stanowi doskonałą metodę, by przywrócić zębom ich pierwotny blask.

wypełnienie amalgamatem

Wypełnienie amalgamatowe a inne wypełnienia zębów

Mimo dostępu do nowoczesnych szczoteczek, wysokiej jakości past do zębów i płynów, które pomagają chronić jamę ustną, gabinety stomatologiczne są oblegane przez pacjentów, którzy potrzebują pomocy specjalistów. Niejednokrotnie konieczna jest także odbudowa zęba po leczeniu zachowawczym polegającym na usunięciu zmian próchniczych. W efekcie zdecydowana większość ludzi może „poszczycić się” posiadaniem przynajmniej jednej plomby w uzębieniu. Nie każdy jednak wie, że dysponujemy możliwością wyboru materiału użytego do wykonania wypełnienia.

kobieta bada zęby u dentysty

Wizyta u dentysty – jak się do niej przygotować?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym potrafi być naprawdę stresująca nie tylko z powodu odczuwania strachu przed bólem, ale także ze względu na nietypowe otoczenie i sytuację. Nie należy jednak przekładać spotkania w nieskończoność, ponieważ może z tego wyniknąć więcej złego niż dobrego. W radzeniu sobie z lękiem pomaga odpowiednie przygotowanie się do wizyty, dzięki czemu przebiegnie ona sprawniej i w komfortowej atmosferze.

kobieta z brakującym zębem

Dlaczego uzupełnianie braków w uzębieniu jest tak ważne?

Podeszły wiek, urazy mechaniczne, a może ekstrakcja będąca wynikiem zaawansowanej próchnicy? Przyczyn braków zębowych może być wiele. Jedno jest jednak pewne, luki w uzębieniu nie są wyłącznie problemem natury estetycznej, choć to głównie ten czynnik motywuje Pacjentów do ich uzupełniania. Warto pamiętać, że nawet jeden brakujący ząb może stanowić problem dla zdrowia całej jamy ustnej. Jeszcze więcej kłopotów z kolei oznacza częściowe lub całkowite bezzębie. Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia braków w uzębieniu?